Okna łukowe – nowoczesna estetyka, ale i wymagania

Okna łukowe wyróż­ni­ają się niepospolitym ksz­tałtem i mają swój wyjątkowy urok. Mimo, iż są dość kosz­towne, to jed­nak efekt koń­cowy rekompensuje z nawiązką te niedogodności. Okna półokrągłe nadają pomieszcze­niu styl, a cennym uzupełnieniem są gus­towne szprosy. Dzięki różnorod­ności dostępnych ksz­tał­tów okna łukowe mogą stanowić ozdobę zarówno zabytków, jak i nowoczes­nych budynków.

Zastosowanie okien łukowych

Okna półokrągłe często można spotkać w starych kamienicach, a zwłaszcza na poddaszach. Doskonale wpasowują się w architekturę domu stylizowanego na antyczny pałacyk czy stylowy, wiejski domek. Także domy zaprojektowane w nowoczesnym stylu również mogą posiadać okna wykończone łukiem. Nierzadko dla osiągnięcia stylowego i eleganckiego efektu stosuje się jedno okno, zwykle to najbardziej widoczne, największe lub umiejscowione w eksponowanym miejscu. Znakomicie prezentuje się ono w szczycie domu, tworząc integralną kompozycję architektoniczną ze strzelistym dachem. Pod pojęciem okna łukowe mieszczą się zarówno te na bazie prostokąta, zakończone u góry łukiem jak i te całkowicie okrągłe, czy owalne, które również pojawiają się w nowoczesnych projektach.

Wyzwania konstrukcyjne okien łukowych

Aby w pełni móc cieszyć się niewątpliwymi walorami estetycznych przy jednoczesnej dużej funkcjonalności okien łukowych należy bardzo precyzyjnie rozważyć kilka kwestii, takich jak umiejscowienie i rozmiary, a także czy będą posiadały podziały na skrzydła i w jaki sposób. Czy ma to być okno otwierane czy też nie, czy rozwierne, czy uchylne.

Czytaj także:

DLACZEGO OKNA MAJĄ PODWÓJNE SZYBY?

Trudności związane z kształtem i umiejscowieniem

  • w przypadku okien okrągłych, najprostszym rozwiązaniem są modele nieotwieralne, traktowane jako element doświetlający pomieszczenie. Gdy jednak okno ma być otwieralne, używa się wtedy systemu obrotu okna wokół osi pionowej lub poziomej.
  • okna łukowe ze względu na charakterystyczny sposób otwierania wymuszają od projektanta, aby znaleźć takie umiejscowienie okna w bryle budynku, które na to w pełni pozwoli. Jest to ważne zwłaszcza w pomieszczeniach na poddaszu, gdyż spotykane tam często skosy i belki znacznie ograniczają wolną przestrzeń.
  • okucia, które mimo iż są niewidoczne, to w głównej mierze decydują o komfortowym, bezpiecznym i długotrwałym użytkowaniu naszych okien. Warto pamiętać, że do okien łukowych produkowane są okucia stworzone specjalnie do tego typu stolarki.
  • funkcja uchylania okna łukowego. Trzeba pamiętać, że okno łukowe w części giętej jest w znacznie mniejszym stopniu wzmocnione i stabilne. To ważne szczególnie w przypadku okien o całkowicie okrągłym kształcie. Istnieją już specjalistyczne okucia, które są w stanie to umożliwić, ale najlepiej jest unikać tego typu rozwiązań. Nie występuje ten problem w oknach prostokątnych jedynie zakończonych u góry łukiem.

Wymagania montażowe

Podejmując decyzję o umieszczeniu w swoim domu okien łukowych, trzeba zdawać sobie sprawę, że podobnie jak inne okna o nietypowym kształcie, są one pod pewnymi względami bardziej wymagające niż okna prostokątne.

  • otwór okienny – już na etapie wznoszenia ścian, w których przewidziano okna półokrągłe, okrągłe, czy owalne niezwykle ważne jest zachowanie zarówno wymiarów, jak i określonego łuku wnęki. Wymagają one odpowiednio dopasowanych nadproży, które są zdecydowanie trudniejsze do wykonania niż te standardowe.
  • wymiarowanie – aby uniknąć niechcianych niespodzianek trzeba bardzo precyzyjnie podać wszelkie wymiary przy zamawianiu okien. Jest to bardzo ważne w przypadku każdych okien, jednak samodzielne mierzenie okien łukowych jest szczególnie ryzykowne. Mimo największej staranności bardzo łatwo tu o popełnienie pomyłki. Najlepiej powierzyć to zadanie komuś wykwalifikowanemu, gwarantującemu, że zamówione okno będzie pasowało do przygotowanego ościeża.

Zasłanianie i aranżacje okna

Aranżacja okna łukowego stanowi nie lada wyzwanie. Czasami spotyka się rozwiązania, które w znacznym stopniu odbierają takiemu oknu jego charakterystyczne walory. Warto jednak podjąć wysiłek i poszukać odpowiednich rozwiązań, gdyż zastosowanie odpowiednich karniszy czy zasłon daje zdumiewający efekt, a aranżacja okna łukowego niewątpliwie przykuwa uwagę.

Również jeżeli chodzi o rolety zewnętrzne, to do tego typu okien nie ma odpowiednich konstrukcji, a zastosowane rozwiązania zastępcze pozostawiają wiele do życzenia. Pewnym rozwiązaniem mogą być okiennice, które w tym wypadku dodadzą dodatkowego uroku.

Czytaj także:

CO WARTO WIEDZIEĆ O OKNACH ANTYWŁAMANIOWYCH?

OKNA DREWNIANE – POZNAJ JE OD PODSZEWKI

OKNA ZE SZPROSAMI – CO WARTO WIEDZIEĆ?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]