Okna PCV
Jeśli porównamy ogólnodostępną stolarkę okienną, okna plastikowe wypadają bardzo korzystnie w stosunku jakość-cena. Właśnie dlatego tak wiele osób wybiera je...
Otaczające nas powietrze, niezależnie od temperatury, zawsze zawiera pewną ilość wody występującą pod postacią pary wodnej. Jednak im powietrze jest cieplejsze, tym jest w stanie więcej absorbować wody. Zjawisko parowania okien po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej jest procesem naturalnym i nieuniknionym, i zależnym od różnic temperatur powierzchni okna i otaczającego powietrza oraz wilgotności.
Skraplanie pary wodnej na szybach jest naturalnym zjawiskiem fizycznym, polegającym na tym, że w wyniku zetknięcia się wilgotnego i ciepłego powietrza z powierzchnią o niższej temperaturze, ochładza się do stanu nasycenia, a zawarta w nim wilgoć skrapla się. Nie możemy zapobiec wystąpieniu parowania okien w ogóle, ale możemy ten proces opóźnić, a nawet w pewien sposób kontrolować poprzez odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach, dodatkowe osuszanie lub zastosowanie okien o współczynniku przenikania ciepła zapewniającym podczas chłodów wyższą temperaturę powierzchni szyby. O ile są to naturalne prawa fizyki i wygrać z nimi nie sposób, to jednak warto przyjrzeć się temu zjawisku bliżej, gdyż nie tylko wpływają na komfort naszych domów i mieszkań, ale niekiedy mogą znacznie wpłynąć na stan naszego zdrowia.
Czytaj także:
Parowanie szyb od zewnętrznej strony, które najczęściej obserwujemy wiosną i jesienią spowodowane jest większą wilgotnością powietrza, a także większymi różnicami temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz. Zjawisko to występuje zwłaszcza przy szybach o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug. Dzieje się to dlatego, że szyba o dobrych parametrach termoizolacyjnych nie nagrzewa się na zewnątrz, a w wyniku różnicy temperatur para wodna osiada na jej zewnętrznej stronie. Zjawisko to może pojawiać się okresowo i nie powinno wzbudzać naszego niepokoju.
Zaparowane okna od wewnętrznej strony pomieszczenia również nie są wadą okien. To raczej dowód na wysoką szczelność okna. Przyczyny tego zjawiska należy szukać w nadmiernej wilgotności powietrza wewnątrz domu oraz niedostatecznej wentylacji w pomieszczeniu (niewystarczająca wymiana powietrza). Pojawienie się takiego symptomu jest dla nas ostrzeżeniem. Zbyt duża wilgotność powietrza może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, ponieważ sprzyja pojawianiu się grzybów i pleśni. Czy są zatem sposoby walki z zaparowanymi szybami od wewnątrz? Oczywiście tak:
Pojawienie się skroplonej pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyby zespolonej jest oznaką wystąpienia poważniejszego problemu, niż zaparowane okna z zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczenia. Zwykle spowodowane jest to rozszczelnieniem się przestrzeni międzyszybowej. Jeśli zjawisko występuje w nowych oknach jest to oznaką wady pakietu szyby zespolonej. Zdarza się również, że dłuższym użytkowaniu okna gaz szlachetny z przestrzeni międzyszybowej się ulotnił i zastąpiło go powietrze atmosferyczne. Stopniowy ubytek gazu z przestrzeni międzyszybowej jest objawem naturalnego zużycia, przewidzianego w Polskich Normach. Niezależnie jednak od przyczyny, w takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak wymiana niesprawnego pakietu szyby zespolonej.
Czytaj także:
Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport