Jak prawidłowo zamontować okna?

To, czy okno będzie szczelne i prawidłowo funkcjonalne zależy od tego, jak się je zamontuje. Przypadki, kiedy są one krzywe, a wiatr świszczy między szparami jest sporo. Jak się przed tym ustrzec?

Prawidłowe zamontowanie okien należy robić z nienaganną starannością. Od tego przecież głównie zależy, w jakich warunkach będziemy żyli. Nikt nie chce mieszkać w chłodnym domu – dlatego trzeba znać techniki skutecznego i właściwego montażu okien. Od czego więc zacząć?blueolutions_73_skrzydlo_okragle

1 – Przygotowanie

Rozpoczynamy od przygotowania muru i okna. Najpierw należy dokładnie wyrównać i oczyścić powierzchnię ściany z wszelkich wystających drobin oraz kurzu. Jeśli tego wymaga sytuacja można skorzystać z podkładu gruntującego.

Przygotowanie okna polega na równomiernym rozmieszczeniu elementów służących do montażu, czyli wszelkich śrub, kotw lub dybli. Rozmieszcza się je na całym jego obwodzie, najlepiej w odstępie 70 cm (nie większym!). Kolejnym etapem jest przyklejenie do okna taśmy paroprzepuszczalne od zewnętrznej strony, a paroszczelne od wewnątrz.

2 – Umieszczenie ramy

Umieszczamy ramę dokładnie w przygotowany wcześniej otwór. Musi być jednak tak wmontowana, żeby zachować szczelinę dylatacyjną wraz z zachowaniem pionów i poziomów. Po umieszczeniu ramy należy ją ustabilizować. Robi się to wykorzystując kliny rozporowe. Na koniec ponownie sprawdzamy piony i poziomy, z przekątnymi włącznie.

3 – Montaż okna

To, w jaki sposób będziemy montować okno zależy od tego, czym montujemy. Jeżeli montujemy na śruby bądź dyble trzeba pamiętać o uszczelnianiu otworów w dolnej części ramy. Gdy natomiast montujemy okno na kotwy należy przykręcić je do muru za pomocą dwóch kołków rozporowych, które posiadają jeszcze specjalne śruby.

4 – Montaż okien Poznań – wykończenie

Zamontowanie okna to nie wszystko. Po wszystkim trzeba jeszcze nałożyć piankę montażową na przestrzeń między ościeżnicą a murem. Zanim się to zrobi powinno się najpierw zwilżyć powierzchnię muru. Jest to konieczne ze względu na wilgoć, pod wpływem której pianka szybciej twardnieje. Piankę nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu, ruchem zygzakowatym. Jeśli po wyschnięciu będzie wystawał jej nadmiar, należy ją po prostu obciąć.

Piankę zasłaniamy za pomocą drugiego końca taśmy paroszczelnej, przyklejając ją mocno do muru. W ten sposób unikniemy przedostawania się wilgoci, co może grozić zagrzybieniem ściany. Ostatnim etapem montażu jest zawieszenie skrzydeł.

 

Czytaj także:

Dlaczego okno się nie domyka

Systemy okienne stosowane w oknach PCV

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]