Kiedy inwestować w okna pasywne?

Budownictwo pasywne z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność. Wpływ na to ma rosnąca świadomość ekologiczna w społeczeństwie oraz rozwój technologii umożliwiających oszczędność energii a tym samym zmniejszenie rachunków. Wydawać by się mogło, że domy pasywne są więc idealnym rozwiązaniem i za chwilę zdominują branżę budowlaną. Niestety, domy pasywne nie są dla każdego… Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – normy i wymagania jakie musi spełnić budynek aby mógł być uznany za pasywny są na tyle szczegółowe i restrykcyjne, że nie każdy inwestor jest w stanie je zrealizować. Domy pasywne to budynki, które mają za zadanie oszczędzać energię ale i pozyskiwać ją z otoczenia, bez użycia tradycyjnych, aktywnych źródeł ciepła. Aby te warunki mogły zostać spełnione niezbędna jest chociażby odpowiednio zlokalizowana działka! Tak, działka jest pierwszym elementem decydującym o tym, czy opłaca się inwestować w dom pasywny. Kiedy tak jest?

Wtedy gdy dom miałby być zlokalizowany na działce bez wysokich zadrzewień od strony południowej, bez sąsiadujących z nim bardzo wysokich budynków, które znacznie zacieniają powierzchnię działki. Ponadto warto dowiedzieć się czy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia takie usytuowanie domu na działce względem stron świata, aby od strony południowej mogła znaleźć się strefa dzienna z dużymi przeszkleniami.

Normy dla okien pasywnych

Ogrzewanie domu pasywnego odbywa się w dwojaki sposób. Po pierwsze istotną rolę odgrywa instalacja wentylacyjna, która doprowadza do wnętrza ogrzane powietrze. Po drugie okna domu stanowią bardzo ważne źródło energii cieplnej dostarczanej poprzez promienie słoneczne. Dlatego właśnie okna w domach pasywnych są bardzo duże, stanowiąc znaczną część ściany zewnętrznej budynku.

Warunkiem odpowiedniego nasłonecznienia wnętrza jest usytuowanie największych okien od strony południowej i południowo-zachodniej. Ponadto nie powinno się od wewnątrz zasłaniać ich na tyle, aby cokolwiek blokowało dostęp promieni słonecznych. W celu uniknięcia nadmiernego przegrzania pomieszczeń w sezonie letnim, stosuje się rolety zewnętrzne bądź żaluzje fasadowe. Nie wystarczy jednak, że okna pasywne są odpowiednio usytuowane. Niezwykle istotne są parametry izolacyjne okien, które w tym przypadku są bardzo restrykcyjne. Ramy okien pasywnych są stosunkowo wąskie a szyby bardzo duże, dlatego istotniejszy wydaje się współczynnik dla samej szyby. Z reguły jednak bierze się pod uwagę współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, który dla okien pasywnych wynosi maksymalnie 0,8W/m2K. Porównując, okna energooszczędne mają ten wskaźnik podniesiony do 1,1W/m2K, co tylko pokazuje że nie są to tożsame pojęcia a pasywność okien to „wyższa półka” w zakresie energooszczędności.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

Okna do domów pasywnych powinny mieć trzyszybowy pakiet wypełniony gazem szlachetny oraz izolowane wewnątrz ramy, aby nie stanowiły one tzw. mostków termicznych. Same profile powinny mieć najwyższą klasę jakości aby zapewnić należytą stabilność całej konstrukcji, która w przypadku wielkogabarytowych okien pasywnych musi udźwignąć bardzo duży ciężar. Okna pasywne powinny mieć także współczynnik przepuszczalności promieni słonecznych określony na poziomie minimum 50%.

Czytaj także:

CHARAKTERYSTYKA SYSTEMU BLUEVOLUTION 82

CZYM WYRÓŻNIAJĄ SIĘ DOMY PASYWNE?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]