
Rolety zewnętrzne są wygodną i efektowną inwestycją na lata, zwłaszcza, jeśli regularnie je czyścimy i konserwujemy. Wymagają oczyszczania, a pasek, linkę oraz uszczelki należy smarować specjalnym preparatem ochronnym, aby nie niszczały i kruszyły się. Taki system zabezpieczania okien posiada wiele zalet, jest komfortowy w użyciu, ale ma również swoje wady. Aby system długi czas był sprawny należy zainwestować w jego poprawny montaż. Rozpatrzmy wszystkie za i przeciw jeśli chodzi o korzystanie z nich.
Właściwości termiczne rolet zewnętrznych
Słoneczne, gorące dni zawsze sprawiają wiele kłopotu w zamkniętych budynkach. Rozwiązaniem jest zawsze klimatyzacja, ale dodatkowo sprawdzą się rolety zewnętrzne, które ochronią pomieszczenia przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i podnoszeniem w nich temperatury. Zapewnia to przyjemny chłód wewnątrz, a upalne dni są znacznie łatwiejsze do zniesienia. Wewnętrzne rolety nie spełniają tej funkcji, ciepło i tak przedostaje się za szybę i skutecznie roznosi po pomieszczeniach.
Mając na uwadze temperaturę, rolety zewnętrzne chronią również przed chłodem w trakcie intensywnych deszczy, wiatrów oraz mrozów. Przez okna ucieka około 10-20% ciepła, rolety zmniejszają ten współczynnik, są dobrym elementem izolacji cieplnej.
Czy wyposażone w system antywłamaniowy, czy też zwykłe rolety, dają poczucie bezpieczeństwa, poza tym wyglądają bardziej estetycznie niż rolety wewnętrzne. Idealnie sprawdzą się u osób, które mają problem z zasypianiem – zamknięte skutecznie odcinają dopływ światła, co sprawia, że w pomieszczeniu panuje całkowity mrok.
Rodzaje rolet zewnętrznych
Zdecydowaną wadą rolet zewnętrznych jest to, że niektórych modeli nie można zastosować do pewnych rodzajów i kształtów okien. Na rynku dostępne są między innymi:
- Zewnętrzne natynkowe – inaczej elewacyjne. Kaseta przytwierdzana jest do ściany budynku nad wnęką okienną, rzadziej w niej. Można je zamontować w każdym momencie, z tego powodu są popularne i uniwersalne w zastosowaniu. Kaseta jest jednak w całości na zewnątrz, wpłynie to na efekt wizualny budynku. Producenci wychodzą naprzeciw klientom i oferują zróżnicowane kształty i kolorystykę kaset, aby bez problemu dobrać coś do elewacji budynku.
- Zewnętrzne naokienne – montowane na ramie okna, kaseta znajduje się na górnej części ramy. Możliwy do montażu tylko w momencie wymiany okien lub budowy nowego budynku. Wadą jest ingerencja w światło okna.
- Zewnętrzne podtynkowe – muszą być zaplanowane przed budową, nadproże musi być wykonane tak, aby uzyskać wnękę. Tam umieszcza się cały system. Wygląda bardzo estetycznie, nie wpływa na bryłę budynku. Poprawiają izolację cieplną i akustyczną budynku.
- Zewnętrzne RKS – montowane w miejscu nadproża, wzmocnione zbrojeniem z prętów stalowych, dlatego też do zastosowania tylko w nowych budynkach. Ich montaż musi być uwzględniony w projekcie budynku.
Sterowanie roletami zewnętrznymi
Kolejnym aspektem do przemyślenia jest sposób sterowania roletami. Mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie – klasyczne posiadają taśmę lub mechanizm korbowy do podnoszenia i opuszczania. Wygodniejsze natomiast są rolety elektryczne, jednak są również o około 20% droższe. Zaawansowane systemy można połączyć z systemem sterowania domem.
Warto również zainwestować w rolety antywłamaniowe, które pozwolą na bezpieczniejsze zamykanie i zostawianie dobytku samego. Skala zabezpieczeń jest sześciostopniowa i zakłada się, że najlepszymi są od 3 stopnia wzwyż. Nie zapewniają one stu procentowej ochrony, jednak znacząco zwiększają bezpieczeństwo domu lub mieszkania, gdyż do ich sforsowania wymagana jest już wiedza na temat systemów antywłamaniowych.
Czytaj także:
CHARAKTERYSTYKA I CECHY ROLET ZEWNĘTRZNYCH
ŻALUZJE FASADOWE CZY ROLETY ZEWNĘTRZNE? WSPÓŁCZESNE RODZAJE OCHRONY OKIEN