Dlaczego w zimie okna są mokre?

Parowanie okien jest zjawiskiem naturalnym, jednak często bywa także problemem dla wielu ludzi, który nasila się w okresie jesiennym i zimowym. Wynika to z różnicy temperatur wewnątrz i zewnątrz domu oraz dużej wilgotności.

Mokre okna zimą 

Jeżeli nadmierna wilgoć nie jest usuwana na zewnątrz dochodzi do procesu kondensacji pary wodnej i skraplania się pary na szybach. Przyczyną tego zjawiska może być także wykonywanie podstawowych obowiązków domowych takich jak gotowanie, pieczenie, prasowanie a także gorąca kąpiel.

Aby jednak unikać zaparowania okien, nadmiar wilgoci musi być systematycznie odprowadzany na zewnątrz poprzez systemy wentylacyjne. Natomiast jeżeli okazuje się, że nie jest on sprawny, czyli nie odprowadza i nie doprowadza prawidłowo świeżego powietrza, pozostaje nam wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie na oścież okien i drzwi. Niestety w okresie jesienno-zimowym nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ wiąże się przede wszystkim z większymi rachunkami za ogrzewanie.

Nadmierna wilgoć a nasze zdrowie

Zaparowane okna są wynikiem nieprawidłowej pracy systemu wentylacyjnego pomieszczeń, który odpowiada za odprowadzanie powietrza wraz z zawartą w nim parą wodną. Jeżeli nie ma odpowiedniej wentylacji, w pomieszczeniu gromadzi się wilgoć. Jej nadmiar przyczynia się do powstawania grzybów i pleśni, które są bardzo szkodliwe, wręcz toksyczne dla naszych organizmów. Powodują wiele chorób, głównie górnych dróg oddechowych, ale także alergie. Mogą także wywoływać bóle głowy, zmęczenie a nawet mogą doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, np. nerek czy wątroby. Tego typu grzyby nie są zbyt wymagające, dlatego też z łatwością mogą się rozwijać na każdym podłożu.

Jak widać grzyby i pleśń nie tylko negatywnie wpływają na estetykę pomieszczenia, ale także przez wytwarzane mykotoksyny, czyli jedne z najsilniej działających trucizny pochodzenia roślinnego, przyczyniać się mogą do powstawania zagrożeń dla naszego zdrowia i życia. Dlatego tak bardzo ważne jest zapobieganie powstawania grzybów w pomieszczeniach, gdzie przebywamy, czyli miejscach gdzie mieszkamy i pracujemy.

Przede wszystkim prawidłowa wentylacja

Główną przyczyną parowania okien jest przede wszystkim brak sprawnej pracy systemu wentylacyjnego. Jeżeli nie funkcjonuje on poprawnie nadmierna wilgoć nie jest usuwana z pomieszczenia, co prowadzi do procesu kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej, która osiada na oknach lub ścianach. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników, które zaburzają pracę systemu wentylacyjnego i zadbać o stały dopływ świeżego powietrza. W wielu przypadkach wiąże się to z nadmiernym uszczelnieniem domu czy mieszkania, ponieważ nowoczesne okna są bardzo szczelne. Pomóc nam może w tej sytuacji rozszczelnienie okien lub wbudowywanie w nie nawiewników, które posiadają czujniki odpowiedzialne za dopływ świeżego powietrza do domu w zależności od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia.

Sposoby na mokre okna

Aby zapobiegać parowaniu okien w pomieszczeniach, które jest skutkiem nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy utrzymywać w nim przez cały dzień stałą temperaturę. Dodatkowo nie powinna ona być niższa niż 18℃ i wyższa niż 21℃. Nie należy suszyć ubrania w mieszkaniu. Podczas gotowania, pieczenia lub na przykład podczas brania kąpieli drzwi powinny być zamknięte, a po zakończeniu tych czynności należy dobrze wywietrzyć pomieszczenia. Również powinno się ograniczać ilość roślin doniczkowych. Należy ogrzewać wszystkie pomieszczenia w domu lub mieszkaniu, nawet te, które nie są przez nas użytkowane a temperatura w nich nie powinna spaść poniżej 17℃. Aby zachować prawidłową cyrkulację powietrza w nich, nie należy także dosuwać za blisko ścian dużych mebli. Może to zakłócić przepływ powietrza i doprowadzić do skraplania się pary wodnej na ścianach, czego skutkiem będzie powstawanie wilgoci. Takie środowisko zaś będzie idealnym dla pleśni i grzybów, które niestety są toksyczne dla naszego zdrowia.

Jeżeli będziemy pamiętać o tych kilku ważnych kwestiach z pewnością poradzimy sobie z nadmierną wilgotnością w pomieszczeniach a także jej zapobieganiu.

Czytaj także:

JAK SOBIE RADZIĆ Z PARUJĄCYMI OKNAMI?

DLACZEGO OKNO SIĘ NIE DOMYKA?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]