Jak sobie radzić z parującymi oknami?

Parujące okna mogą być wyjątkowo irytujące w chłodniejsze dni, gdyż zmniejszają docierające do wnętrz światło oraz pozbawiają możliwości obserwowania świata na zewnątrz, wyglądając przy tym bardzo nieestetycznie. 

Dlaczego szyby parują?

Na sam początek warto dowiedzieć się, dlaczego szyby w ogóle zaparowują. Poprzez wykonywanie podstawowych czynności, w których korzystamy z wody, a nawet w trakcie oddychania zwiększana jest wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W nowo wybudowanych budynkach również schnące przegrody mogą powodować te wzrosty. Zawarta w powietrzu woda skrapla się na zimnych przegrodach najczęściej właśnie w oknach. Szkło narażone jest na to szczególnie zimą, kiedy na zewnątrz jest niska temperatura, a wewnątrz działa ogrzewanie.
 

Powodem takiego zachowania się szyb i wody są: 

  • Brak nawiewników, okna są zbyt szczelne i wilgoć nie może wydostać się na zewnątrz.  
  • Niepoprawnie działająca wentylacja grawitacyjna, brak dostatecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach, tym samym usuwania wilgoci.  
  • Brak drożności kanałów wentylacyjnych, w takim wypadku może nawet dojść do odwrotnego ciągu i wpadania wilgotnego powietrza do wnętrza pomieszczenia

Jak radzić sobie z parującymi szybami?

Prawidłowo działająca wentylacja w pomieszczeniach powoduje, że powietrze wymieniane jest stałe, a jednocześnie usuwany jest nadmiar wilgoci i zanieczyszczeń. Układ powinien pracować następująco: powietrze powinno wpadać na przykład przez nawiewniki w oknach do pomieszczenia, następnie trafiać do łazienki lub kuchni, w których wilgotność jest najwyższa, a następnie usuwane jest poprzez kanały wentylacyjne. Dlatego też muszą być one wyprowadzone ponad dach, drożne oraz ocieplone, co zapewnia właściwy ciąg.  

Aby poradzić sobie z problemem zaparowanych okien zimą należy zadbać o jakość wentylacji pomieszczeń:

  • Montaż nawiewników w oknach, kanałów nawiewnych na ścianie zewnętrznej, dzięki którym można regulować ilość napływającego powietrza.  
  • Jeśli jest to niemożliwe, wystarczy rozszczelnić okno, większość okien ma możliwość wykorzystania tak zwanej mikrowentylacji poprzez obrócenie klamki o niewielki kąt. 
  • Kolejnym sposobem na wietrzenie jest otwieranie okien na około pięć minut minimum dwa razy dziennie.  
  • Zadbać o drożność kanałów wentylacyjnych, a jeśli jest taka potrzeba skontaktować się z firmą kominiarską, która je przeczyści. 
  • Aby podnieść jakość wentylacji można zamontować wentylator w kanale wentylacyjnym, który powinien pracować dość często. 
  • Inwestycja w wentylację mechaniczną może przynieść oczekiwany skutek. Jest to dość kosztowne i nie w każdym budynku możliwe do założenia. Faktem jest, że przy takim systemie ruch powietrza jest zrównoważony. 
  • Przydatnym będzie osuszacz powietrza, który usuwa nadmiar wilgoci.

Wilgoć między szybami okna

Niepokojącym powinno być pojawianie się wilgoci pomiędzy szybami okna. Świadczy to przede wszystkim o możliwym rozszczelnieniu, co powoduje, że nie pełni ono swoich funkcji w stu procentach prawidłowo – zmniejszona termoizolacja, a przy tym powstawanie nieprzyjemnych dla oka zacieków i utratę przejrzystości szyby. Jeżeli widzimy taką sytuację, możemy spróbować zwrócić się do producenta na podstawie gwarancji o naprawienie problemu. Rozszczelnienia powstają często na skutek problemów konstrukcyjnych lub przez wady powstałe podczas produkcji. 

W ciepłym okresie roku problem ten praktycznie nie występuje, gdyż różnice temperatur nie są aż tak znaczące. Ciepłe dni dodatkowo motywują do częstszego wietrzenia, warto jednak o nim pamiętać cały rok, gdyż świeże powietrze znacząco wpływa na jakość naszego samopoczucia. 

Czytaj także:

DLACZEGO W ZIMIE OKNA SĄ MOKRE?

JAK WYMIENIĆ OKNA NA NOWE?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]