Okna PCV
Jeśli porównamy ogólnodostępną stolarkę okienną, okna plastikowe wypadają bardzo korzystnie w stosunku jakość-cena. Właśnie dlatego tak wiele osób wybiera je...
Parujące okna mogą być wyjątkowo irytujące w chłodniejsze dni, gdyż zmniejszają docierające do wnętrz światło oraz pozbawiają możliwości obserwowania świata na zewnątrz, wyglądając przy tym bardzo nieestetycznie.
Na sam początek warto dowiedzieć się, dlaczego szyby w ogóle zaparowują. Poprzez wykonywanie podstawowych czynności, w których korzystamy z wody, a nawet w trakcie oddychania zwiększana jest wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W nowo wybudowanych budynkach również schnące przegrody mogą powodować te wzrosty. Zawarta w powietrzu woda skrapla się na zimnych przegrodach najczęściej właśnie w oknach. Szkło narażone jest na to szczególnie zimą, kiedy na zewnątrz jest niska temperatura, a wewnątrz działa ogrzewanie.
Powodem takiego zachowania się szyb i wody są:
Prawidłowo działająca wentylacja w pomieszczeniach powoduje, że powietrze wymieniane jest stałe, a jednocześnie usuwany jest nadmiar wilgoci i zanieczyszczeń. Układ powinien pracować następująco: powietrze powinno wpadać na przykład przez nawiewniki w oknach do pomieszczenia, następnie trafiać do łazienki lub kuchni, w których wilgotność jest najwyższa, a następnie usuwane jest poprzez kanały wentylacyjne. Dlatego też muszą być one wyprowadzone ponad dach, drożne oraz ocieplone, co zapewnia właściwy ciąg.
Aby poradzić sobie z problemem zaparowanych okien zimą należy zadbać o jakość wentylacji pomieszczeń:
Niepokojącym powinno być pojawianie się wilgoci pomiędzy szybami okna. Świadczy to przede wszystkim o możliwym rozszczelnieniu, co powoduje, że nie pełni ono swoich funkcji w stu procentach prawidłowo – zmniejszona termoizolacja, a przy tym powstawanie nieprzyjemnych dla oka zacieków i utratę przejrzystości szyby. Jeżeli widzimy taką sytuację, możemy spróbować zwrócić się do producenta na podstawie gwarancji o naprawienie problemu. Rozszczelnienia powstają często na skutek problemów konstrukcyjnych lub przez wady powstałe podczas produkcji.
W ciepłym okresie roku problem ten praktycznie nie występuje, gdyż różnice temperatur nie są aż tak znaczące. Ciepłe dni dodatkowo motywują do częstszego wietrzenia, warto jednak o nim pamiętać cały rok, gdyż świeże powietrze znacząco wpływa na jakość naszego samopoczucia.
Czytaj także:
Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport