Jakie drzwi do pasywnego domu?

Idealnie dobrane do potrzeb drzwi wejściowe staną się komfortowymi w użytku, ale również wyjątkową wizytówką domu. Wybór należy dokładnie przemyśleć, porządne drzwi powinny być odporne na działanie pogody, izolować cieplnie i akustycznie, spełniać funkcję antywłamaniową oraz wyglądać estetycznie. 

Jakiej wielkości drzwi wybrać?

Przepisy regulują jednoznacznie minimalne wymiary drzwi wejściowych, zakłada się te wartości dla otworu po zamontowaniu ościeżnicy – jest to 90 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Otwór do wstawienia drzwi powinien być około 12-15 cm szerszy i 6-7 cm wyższy niż najmniejsze wymiary. Drzwi wejściowe mogą się otwierać zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz i dotyczy to domów jednorodzinnych. 

Ważną funkcją drzwi wejściowych jest termoizolacja. Przy tak dużej powierzchni utrata ciepła jest bardzo duża. Płyta drzwi powinna być ocieplona warstwą izolacyjną. Według polskiego prawa, współczynnik przenikania ciepła dla drzwi wejściowych to maksymalnie 2,6 W/m2K. Im ten współczynnik jest niższy, tym mniejsza ilość energii cieplnej ucieka z pomieszczeń. Wpływa to również na obniżenie kosztów ogrzewania budynku – mniej energii zmarnowanej i “wypuszczonej” przez drzwi daje wyższą temperaturę wewnątrz. Warto więc zainwestować w drzwi z jak najmniejszym tym współczynnikiem.

Co oprócz termoizolacji?

Drzwi wejściowe powinny chronić również przed wiatrem, deszczem czy śniegiem. Podstawowym parametrem określającym wodoszczelność jest symbol od 1A do 9A. Im wyższy ten współczynnik, tym lepsze zabezpieczenie. Nie powinien być on niższy niż 2-4A.

Izolacja akustyczna jest bardzo ważna, zwłaszcza, gdy dom zbudowany jest blisko ruchliwych dróg i ulic. Współczynnik to określający to Rw, wyrażony w decybelach – im wyższy tym lepsza izolacja. Funkcję wyciszenia spełnia izolacja termiczna taka jak styropian czy pianka poliuretanowa. Z innych rozwiązań izolacji akustycznej są szyby zespolone lub panele wygłuszające. Standardowym poziomem izolacyjności dźwiękowej jest 30 dB, zmienia się on ze względu na materiał wykonania drzwi. 

Materiały na drzwi wejściowe

Na rynku do wyboru jest ogromna liczba drzwi wejściowych w każdym kolorze, wymiarze, kształcie i z wielu różnych materiałów. Skrzydła produkuje się z drewna, utwardzanego PVC, włókna szklanego, stali oraz aluminium: 

  • Drewno – rama skrzydła powinna być z drewna klejonego. Często wykonywane z drzew takich jak sosna, czy świerk, a warte uwagi są też te z jesionu, buku, dębu czy egzotycznego mahoniu. Alternatywą są tańsze materiały drewnopodobne. Drewniane drzwi świetnie izolują akustycznie i termicznie, cechują się niską rozszerzalnością cieplną. Wadą jest na pewno wrażliwość na zmiany wilgotności, potrzeba impregnacji czy malowania. 
  • PCW – tworzywo sztuczne, drzwi wykonywane są z tworzyw wysokoudarowych, utwardzalnych, wzmacnianych wkładkami ze stali lub aluminium. Powierzchnię pokrywa się folią, okleiną lub powłoką akrylową. Podczas montowania w ramie używa się pianki poliuretanowej dla lepszej izolacji cieplnej. Świetnie chłoną dźwięki, izolują ciepło, są trudnopalne, lekkie i łatwe w montażu oraz nie wymagają konserwacji poza ewentualnym umyciem. Cechują się niską ceną. Wadą jest konieczność wymiany w momencie uszkodzenia. 
  • Aluminium – system wielokomorowych profili wykonanych z aluminium. Ościeżnice oraz wypełnienie wykonuje się z metalu anodowego malowanego proszkowo. Posiadają duże właściwości dźwiękochłonne, są trwałe i mają sztywną konstrukcję. Wadą ich jest mała odporność na uszkodzenia i odkształcenia mechaniczne, a design wpisany bardziej w nowoczesną niż tradycyjną architekturę. 

Czytaj także:

Elementy, na które warto zwrócić uwagę przez zakupem drzwi PCV

Drzwi wejściowe. PVC czy Aluminium?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]