Jakie okna sprawdzą się w Kościele?

Każdy kościół projektowany jest w celu bardzo długiego użytkowania. Należy zatem wybrać materiały dobrej jakości, które sprawdzą się przez wiele lat. Okna w kościele służą nie tylko do oświetlenia wnętrza, ale również niezbędnej wymiany powietrza. Sposób użytkowania kościoła jest bardzo specyficzny, dlatego trzeba wybrać okna, które spełnią określone warunki.

Użytkowanie okien w kościele

W skali tygodnia kościół jest użytkowany stosunkowo rzadko i okresowo. Liczba uczestników mszy w tygodniu jest sporo mniejsza niż w niedzielę i święta. W nieogrzewanym kościele z nieszczelnymi oknami odparowanie wilgoci następuje w nieregularny sposób. Problematycznymi okresami są uroczystości z dużą ilością wiernych, które odbywają się w mroźne dni. Para wodna z powietrza skrapla się wówczas w postaci wody na szybach. W przypadku ogrzewanego kościoła i szczelnych okien mamy do czynienia z odmienną sytuacją. Warunki sprzyjają wówczas rozwojowi pleśni i grzybów. Wilgoć wchłonięta przez tynk może spowodować krystalizację soli. Ta sytuacja może przyczynić się do degradacji zarówno konstrukcji, jak i wyposażenia kościoła. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne w przypadku zabytkowych obiektów z cennym wyposażeniem. Planując budowę lub remont kościoła należy zatem wybrać wysokiej jakości okna o dobrych parametrach.

Mikrowentylacja

Konieczność dobrej wentylacji stoi często w sprzeczności z zapewnieniem odpowiednich warunków termicznych. Kościół jest budynkiem użyteczności publicznej i musi spełniać wymagania wynikające z prawa budowlanego. W okresie zimowym uczestnicy nabożeństw przez cały czas pozostają w okryciach zewnętrznych. Uznaje się zatem, że wystarczająca jest temperatura od 8° do 16°. Warto wspomnieć, że przepisy kościelne nie regulują tej kwestii. Zadaniem okien w kościele jest ochrona przed niekontrolowanymi przewiewami. Unikniemy wówczas znacznych strat energii. Okna w kościele powinny być zatem szczelne i mieć wysoki parametr przepuszczalności powietrza. Przydatna okaże się mikrowentylacja zapewniająca możliwość przewietrzenia wnętrza bez wychładzania.

Okna w obiektach zabytkowych

W przypadku zabytkowych kościołów wymagania konserwatorów zabytków są zazwyczaj ważniejsze niż efektywność energetyczna budynku. Okazuje się jednak, że nawet dla tych budowli można wskazać pewne rozwiązania poprawiające izolacyjność okien. Sporym problemem są okna witrażowe, ponieważ ciężko w tym przypadku mówić o ich wymianie. Rozwiązaniem problemu może być montaż okien zewnętrznych. Obniży to znacznie koszty związane z ogrzewaniem obiektu.

Wymiana okien na nowe

W wielu obiektach sakralnych stare i nieszczelne okna mogą być przyczyną degradacji budynku. Trzeba podkreślić, że wymiana okien w kościele powinna być elementem kompleksowych rozwiązań obejmujących również zagadnienia instalacyjne. Należy zwrócić uwagę na położenie kościoła i panujące w okolicy warunki atmosferyczne. Nowe okna muszą być wodoszczelne i odporne na działanie silnego wiatru. Zwracając się o pomoc do doświadczonej firmy uzyskamy profesjonalną pomoc. Zastosowane rozwiązania będą satysfakcjonujące przez wiele lat.

Czytaj także:

Kilka słów o technologii PCV

Jakie zalety posiadają okna PCV?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]