Okna PCV
Jeśli porównamy ogólnodostępną stolarkę okienną, okna plastikowe wypadają bardzo korzystnie w stosunku jakość-cena. Właśnie dlatego tak wiele osób wybiera je...
Niezwykle eleganckie i stylowe, okna łukowe w zależności od wykończenia będą się świetnie komponowały z budynkiem utrzymanym w stylu klasycznym, jak również o nowoczesnym charakterze. Okna łukowe wymagają bardzo dokładnego pomiaru miejsca umieszczenia. Wymagany jest pomiar szerokości, wysokości całkowitej okna, wysokość łuku, promień wygięcia elementu łukowego oraz długość elementów prostych. Również położenie zawiasów ma duże znaczenie.
Okna łukowe powinny konstrukcyjnie przypominać te zwykłe, gdzie wzmocnienie jest na całym obwodzie, a szyby wklejane – przy czym pełnią one również funkcje nośne.
Odmienne w kształcie okna łukowe niekoniecznie muszą być zaokrąglone. Na rynku dostępne są również łuki trójkątne, trapezy czy wieloboki. Współczesne technologie pozwalają na uzyskanie okien w dowolnym kształcie, jaki sobie wymarzymy. Nie tracą one przez to swoim cech termoizolacji.
Postawą prawidłowego wstawienia okien łukowych w budynku jest przygotowanie i wymierzenie w którym miejscu i w jaki sposób okno będzie otwierane. Zapobiega to niepotrzebnym błędom w konstrukcji.
Aby zdecydować się na nietypowe okna, należy rozważyć parę różnych aspektów:
Okna łukowe dzieli się na fasadowe, wielkogabarytowe (balkonowe, tarasowe), dachowe. Mają konstrukcję stałą, rozwieraną lub mieszaną. Ostatni rodzaj wygląda w ten sposób, że górna, zaokrąglona część jest nieruchoma, a resztę można spokojnie otwierać lub uchylać.
Wielkogabarytowe okna wymagają dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych, gdyż musza być odporne na podmuchy wiatru, koniecznie stabilna i sztywna, wytrzymała, aby dźwignąć skrzydła okna.
Ważny jest również materiał wykonania okna łukowego. Do wyboru mamy plastik, drewno lub aluminium. Każde z nich ma wady i zalety – cenowo najlepiej wychodzą okna z PCW, drewniane i aluminiowe natomiast są w stanie znieść większe obciążenia, są trwalsze i wytrzymalsze.
Tak zwane lukarny, które umieszcza się na dachu budynku mogą również uatrakcyjnić wygląd budynku. Są pewne zasady ich stosowania, między innymi powierzchnia okna powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi w pomieszczeniu, w którym jest montowane. Pozwala to na uzyskanie wystarczającego naświetlenia.
Zasłonięcie okna łukowego nie sprawia wielkich trudności. Odpowiednie zasłony dają poczucie prywatności, chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń w upalne dni. Sprawdza się tutaj klasyczne zasłony wiszące na karniszach, jak również rolety, żaluzje montowane wewnątrz lub na zewnątrz. Wyjątkowego charakteru całego budynku nadadzą drewniane okiennice.
Okna o nietypowym kształcie pozostają nadal dość drogą inwestycją, która ma za zadanie jedynie podkreślić charakter budynku i elewacji.
Czytaj także:
Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport