Parapety i ich rodzaje

Trudno wyobrazić sobie wnętrza bez parapetów. Stanowią one uzupełnienie montażu okna i jego wizualne wykończenie. Wewnętrzne parapety pełnią funkcję głównie dekoracyjną, mogą stanowić dodatkową półkę, na której ustawimy kwiaty doniczkowe bądź dekoracje. Szeroki i niski parapet może być używany również jako oryginalne siedzisko. Ponadto wewnętrzne parapety montowane są zwykle nad grzejnikami, dzięki czemu regulują przepływ ciepłego powietrza kierując je do centralnej części pomieszczenia, zmniejszając przy tym straty ciepła.

Zewnętrzne parapety z kolei pełnią głównie funkcję ochronną przed zamoknięciem elewacji przez wody opadowe. Dlatego też parapety montuje się z kilku stopniowym spadkiem i zawsze nieco dłuższe niż granica muru. Ponadto zakończenie parapetu powinno mieć opływowy kształt, tak aby woda mogła po nim swobodnie spływać. Warto zauważyć, że nadają one również elegancki wygląd i stanowią dopełnienie elewacji domu. Parapety zewnętrzne i wewnętrzne oraz materiały, z których są wykonane to jak widać niezwykle istotny punkt podczas wykańczania domu i warto pochylić się nad nim na dłużej.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Wybierając parapety wewnętrzne warto skupić się przede wszystkim na dopasowaniu ich do ogólnego stylu wnętrza. Parapety wykonane z PCV pasują w zasadzie do każdego stylu o ile dobrze wybierzemy kolorystykę a w przypadku tego tworzywa możliwości są bardzo szerokie. Parapety PCV są tanie, lekkie, odporne na ciepło i wilgoć oraz łatwe w czyszczeniu. Z powodzeniem mogą być montowane w kuchniach czy łazienkach, gdzie poziom wilgotności jest zwykle wyższy.

Do rustykalnych wnętrz lub urządzonych w modnym stylu skandynawskim pasują parapety drewniane, jednakże solidne parapety z tego surowca są dość drogie. Nie zaleca się ich do łazienek ze względu na panującą tam wilgoć. W pozostałych pomieszczeniach będą prezentowały się bardzo elegancko i przytulnie. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej impregnacji i okresowej konserwacji drewnianych parapetów.

Tańszą wersją są te wykonane z płyt wiórowych lub drewnopodobnych oklejonych laminatem, który zwiększa ich odporność na zniszczenia i zabrudzenia. Bardzo trwałym surowcem są marmur i granit, które idealnie będą pasowały do chłodnych, nowoczesnych wnętrz ale również do tych utrzymanych w tradycyjnej stylistyce. Marmur i granit są bardzo trwałe i odporne na ciepło czy wilgoć. Warto jedynie pamiętać o impregnacji marmury przed wpływem kwasów. Z racji ceny są to jednak dość rzadko wybierane propozycje.

Rodzaje parapetów zewnętrznych

Parapety zewnętrzne muszą być przede wszystkim solidne i trwałe, tak aby na długo chroniły elewację domu przed wilgocią. Najpopularniejsze są parapety metalowe, które wykonuje się z ocynkowanej blachy pokrywanej lakierem dekoracyjnym. Są one stosunkowo tanie i trwałe, jednak trzeba pamiętać że zarysowana warstwa lakieru może z czasem wymagać renowacji.

Bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych są parapety aluminiowe, które można pomalować proszkowo na dowolny kolor, dzięki czemu łatwo dopasować je kolorystycznie do ram okiennych. Znacznie droższe ale i zdecydowanie bardziej trwałe są parapety granitowe, które mimo ceny cieszą się coraz większym zainteresowaniem za sprawą bardzo eleganckiego efektu wizualnego jaki tworzą. Są przy tym bardzo łatwe w utrzymaniu czystości a także nie wymagają późniejszej konserwacji.

Na zewnątrz stosuje się również parapety PCV jako uzupełnienie szczególnie plastikowych okien. Są tanie i łatwe w montażu a przy tym odporne na wilgoć. Z kolei drewniane parapety zewnętrzne wybierane są zwykle tylko do typowo drewnianych domów, przy których inne materiały wyglądałyby niekorzystnie. Drewno wymaga starannej impregnacji i częstej renowacji ze względu na uszkodzenia spowodowane deszczem czy śniegiem.

Czytaj także:

JAKI PARAPET ZEWNĘTRZNY WYBRAĆ?

JAKIE MATERIAŁY STOSUJE SIĘ W PARAPETACH?

domatus-logo-big
Biuro Sprzedaży:
ul. Żmigrodzka 52, 60-171 Poznań
+48 61 8678 447, +48 61 6617 355
+48 61 8689 336
biuro@domatus.pl
wyceny@domatus.pl

Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport

Skontaktuj się z nami

[contact-form-7 id="361" title="Formularz PL"]