Okna PCV
Jeśli porównamy ogólnodostępną stolarkę okienną, okna plastikowe wypadają bardzo korzystnie w stosunku jakość-cena. Właśnie dlatego tak wiele osób wybiera je...
W nowoczesnej architekturze bardzo często spotykane są duże okna, które świetnie rozświetlają wnętrza i nadają innowacyjny wygląd. Robią ogromne wrażenie, budynki z dużymi oknami prezentują się wyjątkowo, a pomieszczenia za sprawą przeszklonych ścian stają się przytulniejsze, wydają się większe i bardziej przestronne. Są jednak plusy i minusy takich rozwiązań i należy je mieć na uwadze, gdy chcemy się na nie zdecydować. Należy również zwrócić uwagę, że najlepszy efekt z dużymi przeszkleniami uzyskuje się gdy stanowią jak największą powierzchnię.
Któż nie marzy o salonie z wielkimi, przezroczystymi drzwiami tarasowymi, które prowadzą prosto do pięknego ogrodu, gdzie promienie słońca rozświetlają zroszone rosą źdźbła trawy. Jest to funkcjonalne rozwiązanie łączące dużą przestrzeń pomieszczeń z tarasem, ogrodem, czy balkonem. Zanim zdecydujemy się jednak na ogromne okna i przeszklone drzwi musimy przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Przede wszystkim duże okna i szklane drzwi pozwalają na podziwianie zewnętrznego świata. W takim przypadku warto posiadać ogród, na który chce się patrzeć, widok samochodów przejeżdżających po ulicy nie będzie zbyt zachwycający. Roślinność za oknem daje możliwość podziwiania jej cały rok, a kojąca zieleń wpływa odprężająco po długim dniu. Jednakże to, że my widzimy co się dzieje na zewnątrz, to nasza prywatność może zostać poważnie naruszona. Jeśli okno wychodzi na czystą naturę, to jedynie zwierzęta będą nas obserwować zza szyb, niestety jeśli w pobliżu mieszkają sąsiedzi mogą mieć oni ciekawe widoki z wnętrza. W takim wypadku pomocne mogą być rolety lub zasłony.
Duże przeszklenia w domu, zwłaszcza o wyglądzie industrialnym, mają walory estetyczne, obok których ciężko przejść obojętnie. Trend ten jest doceniany przez architektów, jak i użytkowników na całym świecie. Problemem dużych powierzchni szkła jest ich czyszczenie. Po pierwsze dostęp do nich jest utrudniony – zwłaszcza jak sięgają stanowczo ponad nasze głowy. Duże powierzchnie szklane wychodzące na ogród mogą zostać szybko i bardzo intensywnie zanieczyszczone przez owady. Jest to brud ciężki do umycia, więc musi być do nich dostęp, ab móc je dokładnie oczyścić. Należy pamiętać, że czynności sprzątnięcia szyb zajmują sporo czasu, a czyszczenie ich dwa razy w roku może nie być wystarczające.
Wiele powierzchni okiennych wpuszcza do wnętrza budynku bardzo duże ilości światła, dzięki czemu wzrok nie męczy się aż tak szybko, a naturalne oświetlenie jest zdecydowanie przyjemniejsze. Dodatkowo pomieszczenia nie wymagają doświetlenia sztucznym światłem, więc zyskujemy na oszczędności prądu, która w skali roku może okazać się znaczącą dla budżetu. Duże okna pozwalają również na wpuszczenie do wnętrza sporych ilości ciepła, które znacząco podnosi temperaturę pomieszczeń. Warto to wziąć pod uwagę, aby zimą wykorzystać to podniesienie temperatur, a latem je ograniczyć.
Naturalne światło ma również pozytywny wpływ na nastrój człowieka. Jego niedobory jesienią i zimą powodują kiepskie samopoczucie, a krótkie dni i szybkie wieczory obniżają motywację. Duże okna doświetlają pomieszczenia przez długi czas podczas dnia, w budynku pojawi się zdecydowanie więcej naturalnego światła, który pozytywnie wpłynie na nastrój domowników.
Kompozycja stworzona w oparciu o duże okna pozwala na cieszenie się dużą ilością światła oraz fascynującymi widokami z ogrodu przez cały rok. Estetyczny wygląd dobrze wkomponowany w wystrój budynku pozwoli się cieszyć zaletami przeszkleń przez cały rok. Nie muszą być stosowane tylko i wyłącznie w nowoczesnych, designerskich wnętrzach. Sprawdzą się również w tradycyjnych, klasycznych budowlach, które chcemy wzbogacić o nową duszę.
Czytaj także:
Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport