Okna PCV
Jeśli porównamy ogólnodostępną stolarkę okienną, okna plastikowe wypadają bardzo korzystnie w stosunku jakość-cena. Właśnie dlatego tak wiele osób wybiera je...
Stolarka okienna w Wielkopolsce stoi na bardzo wysokim poziomie między innymi dzięki firmie produkcyjnej Domatus, która od wielu lat tworzy okna i drzwi o doskonałych parametrach i solidnej jakości. Jak przebiega proces powstawania takich okien? Jakie są poszczególne etapy? Wyjaśnimy to na przykładzie procesu produkcji okien PCV.
W pełni zautomatyzowany proces cięcia profili to pierwszy etap produkcji okien. Specjalistyczne maszyny sterowane komputerowo przycinają profile na odpowiednią długość. Kolejnym etapem jest obróbka profili czyli wykonanie w nich wszystkich niezbędnych otworów, nawierceń, rowków, miejsca na zawiasy i klamki. Wszystkim to wykonuje kolejna zautomatyzowana maszyna we współpracy z operatorem. Następnie profile są wzmacniane alby zapewnić im odpowiednia sztywność i stabilność. W tym celu wyposaża się je w precyzyjnie docięte stalowe kształtowniki, gdyż samo tworzywo PCV stanowiłoby niewystarczającą podporę dla całej konstrukcji. Wzmocnienia montuje się za pomocą wkrętów. Po zakończeniu prac na tym etapie profile okienne są gotowe do dalszej obróbki.
Na tym etapie prac następuje zgrzewanie ze sobą ram okiennych, które będą tworzyły szkielet okna, ramy i skrzydła. Przy pomocy wysokiej temperatury wprowadza się profile w stan plastyczności i za pomocą docisku zgrzewa się ze sobą poszczególne elementy. Jest to najistotniejszy etap prac wymagający dużej dokładności. Od tego zależeć będzie późniejsza stabilność okna, jego szczelność i wytrzymałość. Pozostałości tworzywa po zgrzewaniu są usuwane na etapie czyszczenia narożników. Specjalistyczna maszyna oczyszcza profile zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz automatycznie dostosowując się do danego rodzaju i kształtu profili. Skrzydła i ramy okienne muszą być wyposażone we wszystkie niezbędne okucia montażowe a następnie skompletowane ze sobą. Na tym etapie dodaje się również wszystkie dodatkowe okucia jak np. okucie z mikrowentylacją, zaczepy antywłamaniowe, wszelkie blokady klamki lub klamka z kluczem.
Okna mogą trafić do strefy szklenia, gdzie wyposaża się je w pakiety szyb zespolonych i uszczelnia. Następnie dokonuje się ostatecznej regulacji i kontroli jakości. Ten etap wymaga bardzo dużej staranności, szyby muszą być idealnie dopasowane, zaklinowane w ramie i uszczelnione. Błędy na tym etapie mogą mieć poważne konsekwencje podczas późniejszej eksploatacji okna. Źle przeprowadzone oszklenie znacznie zmniejszy termoizolacyjność okna i jego pozostałe parametry. Po tym etapie następuje już staranne pakowanie okien i dostarczenie ich do magazynu skąd wysyłane są do klientów. Ten końcowy etap prac jest jednak równie ważny jak pozostałe. Niedokładne zabezpieczenie okien przed podróżą do klienta może zniweczyć wcześniejszą pracą zespołu produkcyjnego. Okna mogą ulec pęknięciu lub zarysowaniu co uniemożliwi ich wprowadzenie do sprzedaży.
Czytaj także:
Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport