Okna PCV
Jeśli porównamy ogólnodostępną stolarkę okienną, okna plastikowe wypadają bardzo korzystnie w stosunku jakość-cena. Właśnie dlatego tak wiele osób wybiera je...
Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet, mogą być zamontowane z zewnątrz na tynku, albo wewnątrz otworu okna pod tynkiem. Jednym z najważniejszych czynników jakie rolety zostaną wybrane jest to, czy dobieramy je do budynku już wybudowanego, czy też dopiero powstającego.
Wykończony dom, w którym nie zamierzamy modyfikować ocieplenia, pozwala nam na wybór tylko i wyłącznie rolet natynkowych. Dom w budowie pozwala na drobne modyfikacje, jednak jeżeli nie uwzględniliśmy rolet podtynkowych w projekcie i nie możemy dokonać zmian w obrębie nadproża oraz okien, a ocieplenie jest zbyt małe na umieszczenie skrzynek podtynkowych pozostaje nam montaż rolet natynkowych. Te natomiast możemy zamontować na elewacji lub we wnęce okiennej. Ta druga opcja spowoduje, że skrzynka rolety zmniejszy ilość dochodzącego do pomieszczenia światła. W zależności od wielkości okna może to być parę do parunastu centymetrów mniej. Ilość zmniejszonego dostępu światła zależna jest od wielkości okien, użytego profilu rolet oraz typu i rodzaju silnika.
Rolety natynkowe montowane poza wnęką okna nie zmniejszają dostępu światła, całość mechanizmu znajduje się na murze. Cały mechanizm jest większy, gdyż zwiększa się wielkość skrzyni oraz szerokość prowadnic, tym samym szerokość płaszcza. Powstająca między zamkniętą roletą a oknem przestrzeń stwarza bardzo dobrą izolację cieplną, co jest zdecydowanym atutem.
Jednakże rolety podtynkowe dają bardzo dobrą izolację, a przy tym wyglądają wyjątkowo estetycznie. Są jedynie problematyczne do założenia w istniejących już budynkach. Można je zamontować, jeżeli zaplanujemy wymianę okien, zmiany w nadprożach, ale to wiąże się już ze znacznie większym kosztem i jest dużym remontem. Zastosowanie ocieplenia z pianki poliuretanowej nie tylko daje dużo większą izolację, ale również skutecznie wycisza hałasy z zewnątrz. Odpowiednio zamontowane rolety podtynkowe tworzą jednolitą całość z elewacją budynku.
Zewnętrzne rolety podtynkowe wymagają zaplanowania w momencie budowy budynku. Wyglądają estetycznie i elegancko, jednak należy pamiętać o pewnych aspektach, dzięki którym uniknie się powstawania mostków termicznych oraz przemarzaniu. Wiąże się to z potrzebą cofnięcia nadproża.
Sam proces nie jest bardzo skomplikowany, nawet jeśli się takim wydaje. Jak daleko zostanie ono cofnięte jest zależne od bardzo wielu czynników. Bardzo ważna jest konsultacja z projektantem lub kierownikiem budowy. Grubość ocieplenia budynku musi być na tyle duża, aby zakryć skrzynki rolet podtynkowych. Nadproże powinno być cofnięte o tyle, ile damy ocieplenia pomiędzy skrzynką a nim – minimalnie jest to 2 cm. Przy tak małej grubości warto zastosować utwardzony styropian dla lepszej ochrony. Im mocniej zostanie cofnięte nadproże, tym styropian może być grubszy, nie powinien on jednak wychodzić poza lico okna, aby nie wypychać skrzynki rolety.
Zdarza się, że grubość ocieplenia jest zbyt mała, aby zakryć skrzynkę rolety, należy wtedy cofnąć całe okno w głąb wnęki okiennej – o ile cofniemy jest uzależnione od tego, jak grube jest ocieplenie i jak duże skrzynki.
Wielkości skrzyń roletowych decydują o grubości docieplenia. Ich wymiary są uzależnione od szerokości i wysokości okna, zastosowanych profili rolet czy silnika. Dobrych firm, niezawodny silniki przeciążeniowe wymagają grubszego wałka w rolecie, co wpływa na wielkość skrzyni. Firma produkująca rolety musi posiadać bardzo dokładne wymiary i wiele szczegółów odnośnie rolet, aby otrzymać dokładne wymiary skrzynek i móc wyliczyć jak daleko mają być cofnięte okna i nadproża.
Czytaj także:
ŻALUZJE FASADOWE CZY ROLETY ZEWNĘTRZNE? WSPÓŁCZESNE RODZAJE OCHRONY OKIEN
Dział Eksportu:
b.kups@domatus.pl
skype: domatuseksport2
+48 506 184 302
k.nowak@domatus.pl
skype: domatuseksport